Vyhledávání

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Nahlédnutí do světa ultraortodoxních Židů

V úterý 9. července z Moravy do turnovské synagogy přijela fotografka Eliška Blažková. Talentovaná mladá žena studovala mj. na umělecké škole Becalel v Izraeli. A tehdy, v roce 2011, dostala nápad chodit s fotoaparátem do jeruzalémské čtvrti Mea Šearim (doslova „Sto bran“), kde žijí ultraortodoxní, tedy nejkonzervativnější věřící praktikující Židé, a zachycovat jejich každodenní i sváteční život.

Komunita je přísně uzavřená a oddělená od okolního světa, takže na Elišku čekaly mnohé nepříjemné zkušenosti. Vyháněli jí, nadávali, házeli po ní kameny, plivali. Neutekla – a vytrvala osm let, během nichž vznikl jedinečný černobílý fotografický soubor. Ukázky z něho si můžete prohlédnout na aktuální výstavě na ženské galerii turnovské synagogy (do konce července), poté se výstava přesune do sálu bývalé židovské školy Židovská 100 v Jičíně. Celý soubor fotografií s doprovodným textem Judity Matyášové si můžete pořídit domů v podobě špičkové fotografické publikace Haredim. Slovo s anglickou výslovností (česky „charedim“) znamená „horliví“ a označuje právě tuto skupinu obyvatel Izraele. Knihu si můžete aktuálně koupit v pokladně turnovské synagogy, na webu nakladatelství: www.nakladatelstviblizko.cz/haredim nebo v e-shopech.

Úterní večer v turnovské synagoze tak patřil promítání fotografií a vyprávění jejich příběhů. Židovské svátky, obřízka, rodiny, ulice. Eliška brzy pochopila, že jako žena a cizinka má při focení handicap, tento handicap nakonec ale uměla využít ve svůj prospěch. Vznikly tak fotografie, z nichž je cítit autorčina zvídavost i úcta k jinému světu. Zvláště soubor fotografií ze života žen této přísně segregované společnosti má vysokou dokumentační hodnotu. Ultraortodoxní komunity jsou aktuálně nejproblematičtější částí  populace Izraele: na dvě hodiny se však posluchači bez posuzování ponořili do jejich hodnot a aktivit jako do zajímavého příběhu. Za to patří velký dík slečně fotografce a jejímu zajímavému, kultivovanému vyprávění i fotografickému umu.

Beseda Haredim

DSC 0178

 

DSC 0180

 

DSC 0181

 

DSC 0182

 

DSC 0184

 

DSC 0185

 

kniha Haredim

 
 
Vytvořeno 11.7.2019 12:11:30 | přečteno 571x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load