Pracovníci příspěvkové organizace turnovské památky a cestovní ruch prezentovali Židovské památky na Turnovsku v rámci semináře Péče o židovské kulturní dědictví. Seminář se konal 25. 6. v Praze na Vyšehradě.
Židovské muzeum v Praze setrvale usiluje o co nejpůsobivější připomínku obětí šoa. Od října 2017 lze od Filosofické fakulty ve večerních hodinách sledovat na štítu mikve v areálu Pinkasovy synagogy projekci tváří těch, kdo zahynuli. Loni byla též zpřístupněna ulička v zadním traktu synagogy s venkovní expozicí přibližující místa, do nichž směřovaly transporty smrti. V samotném Památníku obětem šoa počítačový kiosek nově umožňuje vyhledat, kde se na zdech synagogy nacházejí jména jednotlivých obětí.
Dne 14. května 1948 byl vyhlášen Stát Izrael, letos tedy oslaví kulaté výročí. S ohledem na lehce pohyblivý židovský kalendář připadá letos svátek Dne nezávislosti Izraele na 19. dubna. Vznik státu nebyl samozřejmý – historici se shodují, že Židům pomohla šťastná souhra okolností: „Izraeli se podařilo proklouznout do života náhodným oknem v dějinách, které se otevřelo na pár měsíců v letech 1947-48.“ (Paul Johnson).
Projekt Krokus realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI), u nás v Česku ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze. Projekt je určený žákům starším 11 let a již několik let probíhá po celém světě. V letošním roce se do projektu zapojili i studenti turnovského gymnázia.
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.