Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerie

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Hudba sefardských Židů

Zveme vás na koncert temperamentní hudby Židů žijících ve Španělsku

V sobotu 2. července v 18 hodin se koná koncert dua Toque de Silencio - manželů Vandy a Jindřicha Klapetkových. Na programu je hudba sefardských Židů. Vstupné 50,- Kč.

"Sefarad" znamená hebrejsky "Španělsko". Tento termín se začal používat pro Židy, kteří společně s Araby a ariánskými křesťany žili na Pyrenejském poloostrově od 8. do 15. století. Hovořili židovským dialektem kastilštiny zvaným "ladino", zpívali písně ovlivněné arabskou melodikou, svá učená díla psali arabsky, stavěli si synagogy inspirované arabským stavitelským uměním. Mírová a tvořivá koexistence byla násilně přerušena po postupném znovudobytí zv. re-conquista katolickými panovníky. Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský postavili Židy a muslimy před volbu : buď konverze ke křesťanství, nebo vyhnanství. Tak skončily bohaté dějiny Židů ve Španělsku.

V posledních letech zažívá veliký návrat k popularitě sefardská hudba. Její melodika je ovlivněna orientálními rytmy a výsledkem jsou zajímavé skladby plné emocí a citů. V naší synagoze jsme nejznámější sefardské písně již mohli slyšet v interpretaci několika vystupujících, např.dua Two Voices (Edita Adlerová a Jana Rychterová) či tanečnice Alsii - Alice Salayové a její doprovodné skupiny. Přijďte si poslechnout, jak písně známé i neznámé zahrají a zazpívají manželé Klapetkovi!

https://www.synagoga-turnov.cz

http://diasturnov.cz

Vytvořeno 12.6.2011 10:00:43 | přečteno 3024x | Terezie Dubinová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load