V neděli 13. ledna 2019 bude prostorách Synagogy Turnov se bude hrát představení „PŘÍBĚHY PROTI SMUTKU: Zastavení na cestě života, tentokrát s moudrostí zbožných chasidů“ podle knihy Elie Wiesela v podání divadelního spolku VaTiMaJiVa. Představení bude začínat v 17:00 a je konáno u příležitosti 76. výročí transportu obyvatel Turnova židovského původu do vyhlazovacích táborů.
Vstupné 50 Kč. Doporučujeme na představení se teple obléci.
V letošním roce, kdy slavíme 100. výročí vzniku Československé republiky, je jistě dobré si uvědomit, že v jejím čele stál prezident mimořádných mravních kvalit – profesor Tomáš Garrigue Masaryk. Jako správci Synagogy Turnov bychom rádi připomněli mimořádný vztah TGM a jeho syna Jana k Židům a k jejich staronové vlasti - britské mandátní Palestině, později státu Izrael.
Den památky na šoa a hrdinství (hebrejsky יום הזיכרון לשואה ולגבורה) je věnovaný památce šesti milionů obětí holokaustu (šoa) během druhé světové války. Termín pro Jom ha-šo'a byl ustanoven na datum 27. nisanu podle židovského kalendáře, což letos připadá na 12. duben.
Ve čtvrtek 10. května se v turnovské synagoze uskutečnila vernisáž zajímavé výstavy „Po-lin: Židé v republice mnoha národů“. Výstava byla zapůjčena z Polského institutu v Praze. V rámci vernisáže vystoupila zástupkyně ředitele Polského institutu, paní Laura Trebel-Gniazdowska. Výstava mapuje osudy židovské komunity na území Polsko-litevského svazu v 16. - 18. století. O zahájení výstavy Po-Lin byla v televizi rtm plus odvysílána reportáž.
Z důvodů rekonstrukčních prací na vnitřní omítce je Synagoga Turnov dočasně uzavřena pro mimořádné prohlídky. Za vzniklé komplikace se omlouváme a děkujeme za pochopení.
Pozvání Synagogy Turnov přijal vzácný host, nový ředitel Památníku Terezín, PhDr. Jan Roubínek. V pořadu nazvaném "Terezín: místo paměti" pohovoří o jedinečné úloze Památníku Terezín, který spravuje památku Čechů, českých Židů i Evropanů, kteří byli za války vězněni v Malé pevnosti a ghettu Terezín.
Bouřlivé dění na Blízkém Východě nemá konce.
Naše informace o něm jsou ale často zkreslené či nedostatečné.
Na dvě desítky posluchačů v úterý 30. ledna přišlo do Domu Na Sboře, aby si vyslechlo přednášku ředitele Památníku Terezín na téma „Terezín: místo paměti“.
Tři desítky posluchačů si přišlo do Domu Na Sboře vyslechnout přednášku Terezie Dubinové, PhD., která se této složité tématice věnovala.
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.