Skupina „Hudba na talíři“, která chystala program v synagoze, netradičně nahrála v předvánočním čase novou písničku.
Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku před domy obětí holocaustu. Těmito kameny se připomenou osudy lidí, kteří se stali obětí nacistického režimu. Kameny zmizelých se již nacházejí na řadě míst nejen v České republice. Město Turnov se rozhodlo, že se k těmto městům jako je například Jičín, Praha, Liberec, Boskovice a Třebíč připojí.
Od 6. září budou probíhat po celý měsíc Evropské dny židovské kultury (EDŽK), do kterých se letos zapojila i synagoga v Turnově. Cílem již dvacátého prvního ročníku těchto dnů židovské kultury, je sblížení židovské a nežidovské společnosti, ale také ochrana židovského kulturního dědictví.
Vážení příznivci Synagogy Turnov, v srpnu vás zveme na kulturní setkání s hudbou a literaturou Židovské housle a slovo. Houslová virtuoska Silvie Hessová zahraje skladby Erwina Schulhoffa, Gideona Kleina, Maurice Ravela („Kaddish“), jidiš a chasidské písně. Spisovatelka Zuzana Dostálová bude číst ze svých knih „Proč všichni odcházejí“, „Hodinky od Ašera“ a „Soběstačný“.
Koná se v neděli 23. srpna od 18 hodin.
V neděli v podvečer 19. 7. 2020 vystoupila před více jak 30 posluchači pražská akustická skupina Vousy. Jejich koncert židovské hudby, od tradičně pojatých starých klezmerů po židovské čardáše, byl jedinečný i co do složení hudebních nástrojů. Je to poprvé za 11 let, co zde zazněl cimbál od té doby, co byla synagoga nákladně rekonstruována a otevřena pro veřejnost.
Vážení příznivci Synagogy Turnov, doufáme, že bude možné uskutečnit kulturní akce, které jsme pro vás na léto připravili.
Od čtvrtka 4. června 2020 můžete zhlédnout výstavu o vztazích mezi Československem a státem Izrael na ženské galerii Synagogy Turnov. Expozice je zapůjčena z Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který je součástí Policie České republiky.
Svátech Pesach patří k nejvýznamnějším svátkům židovského kalendáře, který má být připomínkou odchodu Israelitů z Egypta. Je slaven zhruba ve stejnou dobu jako velikonoce. Což ostatně není náhodné, poněvadž velikonoce připomínají události ze života Ježíše z Nazaretu, které se odehrály právě během svátku Pesach. I přes toto jejich pojítko se ale ne vždy Velikonoce slaví ve stejných dnech jako Pesach. Na letošní rok připadá období svátku Pesach na období od západu slunce 8. dubna až do soumraku 16. dubna, tedy shodně s Velikonocemi.
Již po jedenácté byl připraven program připomínající naše židovské spoluobčany, kteří byly již od 17. století součástí turnovské komunity. Dne 13. ledna 1943 byli odvezeni do koncentračních táborů. Z pěti set padesáti turnovských židovských obyvatel, kteří zde před druhou světovou válkou žili, se vrátilo pouhých devatenáct přeživších.
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.