Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Červnové pořady v Synagoze Turnov

 

HANUŠ HACHENBURG – NEUMLČENÉ VOLÁNÍ 

„Byl jsem kdys dítětem – před dvěma lety.

To mládí toužilo pro jiné světy.

Nejsem již dítětem – viděl jsem nach,

Teď jsem již dospělým, poznal jsem strach,

Krvavé slovo a zabitý den.

To již je jiné než bubáci jen!“

Tyto verše napsal třináctiletý židovský chlapec Hanuš Hachenburg vězněný za války v ghettu Terezín. Tehdy nevěděl, že jeho život skončí v plynové komoře vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka. On a jeho stejně staří kamarádi nám zanechali svědectví předčasné zralosti dětí, které kulturou odvážně čelily nespravedlnosti a násilí holokaustu.

 Turnovští občané i školáci mají výjimečnou příležitost seznámit se s fenoménem terezínského kulturního života. Když byli čeští Židé za války do Terezína deportováni, děti a mládež žila odděleně od svých rodičů v budovách bývalých kasáren, tzv. domovech. Dospělí vychovatelé o ně dobrovolně pečovali, vyučovali je a podporovali jejich kulturní aktivity. V loňském roce se návštěvníci Synagogy Turnov mohli na výstavě seznámit s dětskými kresbami, které vznikly pod vedením malířky Friedl Dicker Brandeis. Nyní se do synagogy chystají studenti Přírodní školy Praha, o.p.s., kteří v rámci školního projektu připravili vzpomínkové divadelní pásmo o terezínských chlapeckých časopisech ( a jednotlivá čísla převedli do elektronické podoby na webu www.vedem-terezin.cz) . V centru jejich pozornosti je časopis Vedem a jeden z jeho mladých autorů – zmiňovaný Hanuš Hachenburg. Studenti mj. představí Hanušovy verše a  loutkovou hru „Hledáme strašidlo“. Přijďte se podívat do Synagogy Turnov v úterý 19. června v 11 a 13 hodin.

V červnu a červenci budou na ženské galerii synagogy k vidění také zajímavé grafiky Jany Dubové. Paní Dubová se prostřednictvím své tvorby vyrovnává se zážitky z mládí, kdy přežila koncentrační tábory a přišla o svoji rodinu. Terapií je pro ni i psaní krátkých vzpomínkových textů, kterými kresby doprovází. Cyklus je příhodně nazván „Nezapomenu…“ Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která se koná v neděli 10. června v 16 hodin. 

Vytvořeno 9.5.2012 9:09:04 | přečteno 2367x | gruberova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load