Vyhledávání

Židovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Den památky obětí holocaustu

Auschwitz

Konec ledna je spojený s památkou obětí holokaustu. Datum není náhodné, protože právě 27. ledna 1945 byl rudou armádou osvobozen koncentrační tábor Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau). Osvobozování koncentračních táborů odhalilo plnou hrůzu toho, co se v nich dělo.

Antisemitským postojem se nacitický režim nijak netajil a bylo veřejným tajemstvím, že jsou Židé ve velkém odváženi do koncentračních táborů. Co přesně to ale znamená si lidé mohli jen domýšlet. Samotný pojem "koncentrační tábor" je mnohem starší, používal se již během první světové války a byly tak označovány zajatecké tábory, kam byli soustředěni (koncentrovány) zajatí nepřátelští vojáci. Už jen to napovídalo o tom, jak se v táborech může žít.

Většina lidí si je ale představovala jako pracovní tábory a nacistický režim v rámci propagandy vpustil v roce 1944 zástupce červeného kříže do Terezína, který ovšem předtím prošel zkrášlovacím procesem. Měla se vytvořit iluze, že i když jsou Židé odděleni od ostatního obyvatelstva, žijí plnohodnotný život.

Osvobozování koncentračních táborů ale odhalilo děsivou realitu nacistických koncentračních táborů a toho, co se v nich dělo, v jakých podmínkách museli Židé žít, i brutální metody jejich likvidace. Holokaust připravil o život okolo 6 milionů lidí.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu byl ustanoven OSN v roce 2005.

Vytvořeno 30.1.2019 10:19:15 | přečteno 1612x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load