Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Den židovských památek v Turnově

den

V neděli 8. srpna 2021 se uskuteční již čtvrtý ročník Dne židovských památek v České republice. Do tohoto celorepublikového projektu se zapojila i Synagoga Turnov s židovským hřbitovem. Pro zájemce je připravena zdarma komentovaná prohlídka zahrnující synagogu, židovskou čtvrť a židovský hřbitov. Tato prohlídka začíná v synagoze v 10:00 a ve 14:00 hodin.

V rámci projektu bude zpřístupněno více než 50 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci tak budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.

Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holocaustu a v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog. Dalších 105 synagog bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Hřbitovy a jiné památky byly soustavně a systematicky ničeny. Teprve po listopadu 1989 bylo možné poprvé přikročit k dokumentaci a záchraně zbylých památek.

Na každém zapojeném místě se návštěvníci mohou seznámit s problematikou péče o danou památku i s náklady, které byly investovány do její údržby v posledních letech. Podrobnosti k jednotlivým lokalitám jsou k dispozici na webové stránce projektu www.denzidovskychpamatek.cz. Zároveň lze využít i mobilní aplikaci, kterou si lze na stránkách projektu stáhnout. Seznam zapojených památek s mapou také naleznete na přiloženém letáku.


Den židovských památek

D ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK 2021

D ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK 2021

 
den

den

 
 
Vytvořeno 4.8.2021 15:23:09 | přečteno 762x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load