Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Dopis z Izraele

Posílám srdečný pozdrav Vám i všem Turnovským, jimž vděčíme za připomínku ne tak vzdálené historie, na níž právě nyní mnozí z nás upírají svou mysl ( míním tím datum 27. ledna).

Pamětlivi jsou prastaré moudrosti, že ten, kdo zapomíná svou historii, bude ji muset v budoucnosti prožít znova.

Osobně Vám děkuji za Váš článek, který je živým svědectvím, že Češi nepatří k těm, co zapomínají.

Tento týden jsme četli v Tóře kapitolu Jitro z knihy Exodus, a v ni vidíme postavené vedle sebe dva možné protipóly lidství, dvě tváře zcela opačného vidění světa . Na jedné straně Amalek, nenávidějící Židy a závidějící jejich vysvobození z egyptského otroctví. Jeho nenávist jej vede až ke snaze prakticky židovský národ zničit, počínaje těmi nejslabšími.

Proti němu, na opačném pólu, přichází Jitro, Mojžišův tchán, kněz z Midjanu, znalec a religionista tehdejšího světa. Na základě jemu známých okolností poznává a uznává, že vysvobození národa Božími zázraky - to je nadmíru neobyčejná událost, již historie dosud neznala. A že mezi bůžky, co jich za život poznal, není nikdo jako Bůh Izraele.

Při vši povinné úctě k sousedním národům Čechů jsem měl vždy dojem, že právě Češi jako Evropané jsou mnohem blíže k osobnosti Jitra než naši sousedé.

Přeji osobně Vám a všem v Čechách vše dobré s přízeň Nebes.

Srdečně zdraví
David M. Daněk

Vytvořeno 27.1.2022 14:35:09 | přečteno 1015x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load