Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově

DSC 0377

V pátek 11. října se v prostoru synagogy v Turnově konala beseda s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Tématem byla problematika antisemitismu, xenofobie, rasismu, ale řeč se stočila i na obecná témata týkající se Evropské unie.

Eurokomisařka Věra Jourová přijala pozvání ze strany o. p. s. Baševi a organizace Turnovské památky a cestovní ruch, aby přijela besedovat s veřejností v Jičíně a Turnově. Obě besedy se konaly v pátek 11. října, přičemž v Turnově eurokomisařka zavítala, v rámci besedy, do obnovené židovské synagogy, jejíž rekonstrukce byla financována částečně z norských fondů, prostřednictvím Finančních mechanismů Evropské unie. Právě turnovská synagoga vytvořila vhodnou kulisu ke konání besedy, zaměřené na problematiku antisemitismu, xenofobie a rasismu. Tato témata byla zahrnuta  v agendě paní eurokomisařky v minulém období: v portofliu spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví. Paní Jourová byla pozvána zejména pro její úsilí o řešení problému antisemitismu.

Antisemitismus, tj. předpojatost a nesnášenlivost vůči osobám židovského původu, neskončil bohužel posledními výstřely druhé světové války a zničením nacismu. Objevuje se i v současné době a má bohužel mnohem silnější a účinnější zbraň v podobě sociálních sítí a virtuálního prostoru. Paní eurokomisařka v této souvislosti hovořila o tzv. neverbálním nabádání k násilí, které se právě skrze digitální prostor a sociální platformy šíří. Diskuze se nevyhnula ani nedávnému útoku u synagogy v Halle, který jen dokazuje, že v dnešní době virtuální reality je stále více „populární“ tzv. vražda v přímém přenosu, kdy pachatel natáčí svůj čin a v témže momentě ho sledují tisíce lidí na internetu. Sama Jourová dodala, že EU se snaží, aby sociální sítě „čistily“ svůj prostor od zločinu. S tím souvisí i kontrola obsahu na sociálních sítích. Dalším zajímavým tématem byl Izrael a Palestina. V této souvislosti paní Jourová vyprávěla své vlastní zkušenosti z návštěvy Izraele a setkání s prezidentem Rivlinem či zástupci palestinské strany. Cílem její izraelské cesty byla mj. i podpora tamního vzdělávání.

Závěrečná část besedy byla zaměřena na diskuzi eurokomisařky s přítomnými návštěvníky, kteří zcela zaplnili prostor turnovské synagogy. Paní Jourová ochotně odpovídala i na dotazy týkající se jejího působení v nové Evropské komisi pod vedením historicky první ženy Ursuly von der Leyen. Sama říká, že se na novou spolupráci těší, neboť jí bude poprvé v životě „šéfovat“ žena. Jourová bude v nové Evropské komisi dohlížet na transparentnost a dodržování hodnot EU. Její téměř dvouhodinová beseda byla odměněna zaslouženým potleskem téměř pěti desítek přítomných a paní eurokomisařka zápisem do pamětní knihy synagogy symbolicky zakončila svou návštěvu Turnova.

Jourová

DSC 0377

DSC 0377

 
DSC 0385

DSC 0385

 
DSC 0387

DSC 0387

 
DSC 0380

DSC 0380

 
DSC 0383

DSC 0383

 
DSC 0386

DSC 0386

 
DSC 0384

DSC 0384

 
DSC 0392

DSC 0392

 
 
Vytvořeno 17.10.2019 9:45:58 | přečteno 838x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load