Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Evropské dny židovské kultury v Turnově

plakát

Od 6. září budou probíhat po celý měsíc Evropské dny židovské kultury (EDŽK), do kterých se letos zapojila i synagoga v Turnově. Cílem již dvacátého prvního ročníku těchto dnů židovské kultury, je sblížení židovské a nežidovské společnosti, ale také ochrana židovského kulturního dědictví.

Samotná tradice těchto dnů vznikla v roce 1996 ve Francii. Cílem této akce bylo zpřístupnit veřejnosti staré synagogy, získat podporu pro obnovu těch opuštěných a chátrajících a zároveň prostřednictvím toho všeho přiblížit židovskou kulturu širší veřejnosti. Od roku 1999 se z toho stala mezinárodní akce pořádaná v několika evropských státech, tradičně konaná první zářijovou neděli. Akce je doprovázena koncerty, přednáškami nebo výstavami, které mají přiblížit návštěvníkům různé aspekty židovské kultury.

Letošní rok byla akce rozšířena na celý měsíc září, ale její začátek je od tradičního data, od první zářijové neděle, tedy od 6. září.

Každý rok má akce určité téma, letošní ročník má téma „Židovské cesty“. Cesty jsou totiž nedílnou součástí židovské historie, ať již za ně budeme brát putování napříč známým světem v rámci diaspory v 1. století, putování mezi jednotlivými komunitami, cestování za vzdálenějšími duchovními autoritami, ale třeba i poutě do Jeruzaléma. A v neposlední řadě i cesta mnoha evropských Židů do Izraele ve čtyřicátých a padesátých letech, aby se podíleli na budování nově vzniklého židovského státu.

Evropské dny židovské kultury v synagoze Turnov zahájí komentovaná prohlídka synagogy, bývalé židovské čtvrti a židovského hřbitova (vstupné 60,- Kč), která proběhne 6. září v 14:00 hodin. Další akcí bude netradiční koncert s názvem Jak chutná hudba a jak zní dobré jídlo? (vstupné 140,- Kč) dne 26. září od 18:00 hodin, na kterém vystoupí československé kvarteto hudebníků s židovskými písněmi, autorskými skladby, recepty a možností ochutnávky některých židovských pokrmů.

Po celou dobu bude probíhat na ženské galerii výstava fotografa Alexe Levaca nazvaná Všední život Izraelců očima izraelského fotografa. Výstava je pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael a Středoevropským domem fotografie.


Synagoga v Turnově bude otevřená po celé září mimo pondělí od 9:00 do 17:00.


Vytvořeno 31.8.2020 10:52:15 | přečteno 885x | smoradkova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load