Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerie

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Hebrejské melodie

V neděli 5. června v 17 hodin se koná koncert Hebrejské melodie. Našimi hosty budou Jakub Jedlinský (akordeon) a Vít Chudý (housle). Na programu koncertu budou skladby židovských skladatelů Josepha Achrona, Alfreda Schnittkeho, Johna Williamse a Marca Lavry.

 PROGRAM KONCERTU:

Joseph Achron – Hebrejské melodie op.33

A. Schnittke – Suite im alten Stil

Pastorale

Balett

Menuett

Fuge

Pantomime

J. Williams – Tři kusy ze Schindlerova seznamu

Marc Lavry: Tři židovské tance

Židovský svatební tanec ´Sher´

Jemenský svatební tanec

Hora

INTERPRETI:

 

Vít Chudý /*1989/ pochází z Rychnova nad Kněžnou. Na housle začal hrát v 7 letech, když začal navštěvovat ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují. O 3 roky později se stal žákem ZUŠ Pardubice – Polabiny, kde jeho učitelkou byla Hana Zadinová. Je absolventem Konzervatoře v Pardubicích ze třídy Mgr. Dalibora Hlavy a v současné době studuje na Akademii múzických umění v Praze v houslové třídě doc. Jindřicha Pazdery. Úspěšně se zúčastnil mnoha národních i mezinárodních soutěží (Celostátní soutěž ZUŠ, Mezinárodní houslová soutěž Josefa Muziky v Nové Pace, Soutěžní přehlídka konzervatoří ČR, Mezinárodní houslová soutěž Beethovenův Hradec, Rozhlasová soutěž Concertino Praga, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně). M{ za sebou sólové koncerty za doprovodu Komorní filharmonii Pardubice či Orchestru posluchačů Konzervatoře Pardubice. Spolupracoval s předními českými dirigenty, např. Jaroslav Brych, Tomáš Koutník, Marko Ivanović. Je aktivním členem několika komorních sdružení – smyčcový kvartet, klavírní trio, smyčcové duo (housle a violoncello), duo housle a akordeon. Zúčastnil se Letních houslových kurzů v Litomyšli (odb. as. Leoš Čepický) a Mezinárodních houslových kurzů v Písku (doc. Jindřich Pazdera) a masterclass u profesora JAMU doc. Františka Novotného.

Jakub Jedlinský (*1984) je úspěšným akordeonistou mladé generace.

Hudbě se začal věnovat na hudební škole v Kostelci nad Orlicí, absolvoval Konzervatoř v Pardubicích, Západočeskou univerzitu v Plzni i mistrovské kurzy u zahraničních akordeonistů (Jytte von Rüden, Bogdan Dowlasz aj.). V současné době studuje postgraduální studium na hudební akademii v Dánském Esbjergu u doc. Jytte von Rüden. Dva roky studoval soukromě u prof. Antonína Dvořáka.

Získal 3. cenu na celostátní soutěži konzervatoří České republiky v nejvyšší kategorii, v roce 2006 získal 1. cenu na mezinárodní interpretační soutěži pedagogických fakult, kde získal také cenu za nejlepší interpretaci soudobé skladby, na stejné soutěži získal 2.cenu v roce 2009. Na Internacional competition ve Švýcarském Reinachu získal 4. cenu. V roce 2009 Obdržel cenu rektora Západočeské univerzity.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí (Německo, Dánsko). Věnuje se též komorní hře s Vítem Chudým, vynikajícím houslistou a laureátem mezinárodních soutěží. Jakub Jedlinský je zaníceným propagátorem soudobé hudby, premiéruje díla českých soudobých skladatelů (S. Hořínka, J. Bezděk, P.Samiec, J. Meisl).

V současné době je pedagogicky činný na konzervatoři v Pardubicích, kde vyučuje hru na akordeon.

SKLADATELÉ:

John Williams (* 8. únor 1932) je americký skladatel filmové hudby. Složil hudbu k více než stovce filmů, získal celou řadu ocenění. Do roku 2006 byl 45krát nominován na Oscara a pětkrát ho získal. Skládá filmovou hudbu především pro dobrodružné a fantastické filmy – Jurský park, Hvězdné války, Indiana Jones, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Rayana a další. Alfred Schnittke (*1934, +1998) byl rusko-německý židovský skladatel. Je představitelem hudby, která v sobě integruje různé hudební styly a epochy.

Vytvořeno 12.5.2011 15:25:55 - aktualizováno 24.5.2011 10:25:15 | přečteno 2865x | Terezie Dubinová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load