Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Jom ha-šo'a - Den šoa

Holokaust upomínka

Den památky na šoa a hrdinství (hebrejsky יום הזיכרון לשואה ולגבורה) je věnovaný památce šesti milionů obětí holokaustu (šoa) během druhé světové války. Termín pro Jom ha-šo'a byl ustanoven na datum 27. nisanu podle židovského kalendáře, což letos připadá na 12. duben.

Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu; jelikož však povstání vypuklo 14. nisanu a toto datum (předvečer svátku pesach) se pro den vzpomínky z praktických důvodů ani svou atmosférou nehodí, byl vybrán termín šest dní po skončení svátku, tedy v období počítání omeru, tradičně spojovaném s připomínkou neštěstí, která potkala židovský národ.

Letos je to již 75 let od vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. K jeho vypuknutí došlo poté, co se mezi v ghettu žijícími Židy rozneslo, že tábor, kam byli obyvatelé postupně deportování, není pracovní ale vyhlazovací. Samotné povstání trvalo téměř měsíc, během kterého obyvatelé ghetta odolávali německé přesile, než byli poraženi. V důsledku bojů a následných deportací zahynulo na 56'000 Židů.
Vytvořeno 11.4.2018 11:12:03 | přečteno 1635x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load