Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Kameny zmizelých v Turnově – tento projekt můžete podpořit i Vy

Kameny zmizelých v Jičíně, autor: archiv Městské informační centrum Jičín

Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku před domy obětí holocaustu. Těmito kameny se připomenou osudy lidí, kteří se stali obětí nacistického režimu. Kameny zmizelých se již nacházejí na řadě míst nejen v České republice. Město Turnov se rozhodlo, že se k těmto městům jako je například Jičín, Praha, Liberec, Boskovice a Třebíč připojí.

Každý kámen připomíná jednu konkrétní osobu prostřednictvím textu na mosazné destičce a umisťuje se ve veřejném prostranství na místo, kde daná osoba žila před deportací nebo zatčením. Ideou celého projektu je jít, pomyslně zakopnout, zastavit se a zapřemýšlet nad minulostí. Otcem této myšlenky je německý umělec Gunter Demnig, který chtěl touto cestou vytvořit všem dostupné miniaturní pomníky.

Před válkou žilo v Turnově přes 100 židovských obyvatel, jejichž počet se ještě zvýšil po zabrání pohraničí v roce 1938. Z 550 Židů, kteří byli z Turnova odvezeni transportem v lednu 1943, se jich po válce vrátilo pouhých 19 přeživších. Kameny zmizelých v Turnově by měly připomínat spoluobčany, kteří se již nevrátili. Umísťování kamenů je naplánováno postupně v několika etapách. První etapa započne během léta 2021. Před pět vytipovaných domů bude položeno prvních 12 kamenů, dvanáct jmen deportovaných turnovských Židů.1) V dalších letech budou postupně přibývat kameny další. Cena jednoho kamene vychází přibližně na 132 euro (tj. okolo 3 500 Kč).

Pokud vás tato myšlenka zaujala, můžete projekt Kamenů zmizelých podpořit formou daru dle vlastních možností a vlastního uvážení. Můžete tak přispět na konkrétní osoby. Darovací smlouva je k dispozici v Regionálním informačním centru v Turnově. Jména dárců budou uvedena na čestné tabulce v synagoze. Za případné finanční dary město Turnov předem děkuje.1)Jedná se o tyto osoby:
JUDr. Maxmilián Štolc (dům č. p. 61)
Hugo Seger, Emil Seger a Hedvika Segerová (dům č. p. 186)
Elsa Münzová a Marta Münzová (dům č. p. 223)
Viktor Epstein, Olga Epsteinová a Helena Epsteinová (dům č. p. 251)
Heřman Lavecký, Kateřina Lavecká a Leopold Lavecký (dům č. p. 285)


Vytvořeno 13.10.2020 9:47:07 | přečteno 1427x | smoradkova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load