Kameny zmizelých, německy Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se umisťují do chodníku před domy obětí holocaustu. Těmito kameny se připomenou osudy lidí, kteří se stali obětí nacistického režimu. Kameny zmizelých se již nacházejí na řadě míst nejen v České republice. Město Turnov se rozhodlo, že se k těmto městům jako je například Jičín, Praha, Liberec, Boskovice a Třebíč připojí.
Před válkou žilo v Turnově přes 100 židovských obyvatel, jejichž počet se ještě zvýšil po zabrání pohraničí v roce 1938. Z 550 Židů, kteří byli z Turnova odvezeni transportem v lednu 1943, se jich po válce vrátilo pouhých 19 přeživších. Kameny zmizelých v Turnově by měly připomínat spoluobčany, kteří se již nevrátili. Umísťování kamenů je naplánováno postupně v několika etapách. První etapa započne během léta 2021. Před pět vytipovaných domů bude položeno prvních 12 kamenů, dvanáct jmen deportovaných turnovských Židů.1) V dalších letech budou postupně přibývat kameny další. Cena jednoho kamene vychází přibližně na 132 euro (tj. okolo 3 500 Kč).
Pokud vás tato myšlenka zaujala, můžete projekt Kamenů zmizelých podpořit formou daru dle vlastních možností a vlastního uvážení. Můžete tak přispět na konkrétní osoby. Darovací smlouva je k dispozici v Regionálním informačním centru v Turnově. Jména dárců budou uvedena na čestné tabulce v synagoze. Za případné finanční dary město Turnov předem děkuje.
1)Jedná se o tyto osoby:
• JUDr. Maxmilián Štolc (dům č. p. 61)
• Hugo Seger, Emil Seger a Hedvika Segerová (dům č. p. 186)
• Elsa Münzová a Marta Münzová (dům č. p. 223)
• Viktor Epstein, Olga Epsteinová a Helena Epsteinová (dům č. p. 251)
• Heřman Lavecký, Kateřina Lavecká a Leopold Lavecký (dům č. p. 285)
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.