Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Lenka Lichtenberg – Písně oživlých zdí

V Synagoze Turnov byl v loňském roce Českou televizí natáčen dokument, který byl následně ve vánočním čase v televizi odvysílán na ČT. Ti z Vás, kteří by ho chtěli shlédnout, je umístěn na webových stránkách Města Turnova.

Lenka Lichtenberg v dokumentu vypráví o svém dětství „hvězdy ze Semaforu“, o svém zjištění, že je Židovka a většina příbuzných její matky za holokaustu zahynula, o svém odchodu do emigrace a objevu židovské hudby. Nejprve se věnovala reinterpretaci starých jidiš písní, později i tvorbě nových na slova jidiš poezie. Časem začala studovat tradiční liturgické zpěvy, kterými jsou doprovázeny bohoslužby v synagoze. Po roce 1989 pravidelně jezdí do Česka a navštěvuje maminku. Při jedné z návštěv byla pozvána zazpívat v opuštěné synagoze – a tam vznikl impuls navrátit synagogální liturgickou hudbou alespoň na chvíli život do budov, jejichž komunity byly vyvražděny. Tak vznikl projekt „Songs of the Breathing Walls.

Zveme vás ke shlédnutí dokumentu o výjimečné ženě, která svojí odvážnou tvořivostí a upřímným zanícením pomáhá udržovat starobylou židovskou tradici.

Vytvořeno 16.2.2012 10:17:37 | přečteno 2314x | gruberova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load