Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Nahlédnutí do světa ultraortodoxních Židů

DSC 0178

V úterý 9. července z Moravy do turnovské synagogy přijela fotografka Eliška Blažková. Talentovaná mladá žena studovala mj. na umělecké škole Becalel v Izraeli. A tehdy, v roce 2011, dostala nápad chodit s fotoaparátem do jeruzalémské čtvrti Mea Šearim (doslova „Sto bran“), kde žijí ultraortodoxní, tedy nejkonzervativnější věřící praktikující Židé, a zachycovat jejich každodenní i sváteční život.

Komunita je přísně uzavřená a oddělená od okolního světa, takže na Elišku čekaly mnohé nepříjemné zkušenosti. Vyháněli jí, nadávali, házeli po ní kameny, plivali. Neutekla – a vytrvala osm let, během nichž vznikl jedinečný černobílý fotografický soubor. Ukázky z něho si můžete prohlédnout na aktuální výstavě na ženské galerii turnovské synagogy (do konce července), poté se výstava přesune do sálu bývalé židovské školy Židovská 100 v Jičíně. Celý soubor fotografií s doprovodným textem Judity Matyášové si můžete pořídit domů v podobě špičkové fotografické publikace Haredim. Slovo s anglickou výslovností (česky „charedim“) znamená „horliví“ a označuje právě tuto skupinu obyvatel Izraele. Knihu si můžete aktuálně koupit v pokladně turnovské synagogy, na webu nakladatelství: www.nakladatelstviblizko.cz/haredim nebo v e-shopech.

Úterní večer v turnovské synagoze tak patřil promítání fotografií a vyprávění jejich příběhů. Židovské svátky, obřízka, rodiny, ulice. Eliška brzy pochopila, že jako žena a cizinka má při focení handicap, tento handicap nakonec ale uměla využít ve svůj prospěch. Vznikly tak fotografie, z nichž je cítit autorčina zvídavost i úcta k jinému světu. Zvláště soubor fotografií ze života žen této přísně segregované společnosti má vysokou dokumentační hodnotu. Ultraortodoxní komunity jsou aktuálně nejproblematičtější částí  populace Izraele: na dvě hodiny se však posluchači bez posuzování ponořili do jejich hodnot a aktivit jako do zajímavého příběhu. Za to patří velký dík slečně fotografce a jejímu zajímavému, kultivovanému vyprávění i fotografickému umu.

Beseda Haredim

DSC 0178

DSC 0178

 
DSC 0180

DSC 0180

 
DSC 0181

DSC 0181

 
DSC 0182

DSC 0182

 
DSC 0184

DSC 0184

 
DSC 0185

DSC 0185

 
kniha Haredim

kniha Haredim

 
 
Vytvořeno 11.7.2019 12:11:30 | přečteno 961x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load