Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

O "Spravedlivých mezi národy"

Spravedlivý mezi národy, autor: Tereza Dubinová

Turnováci se v neděli 10. 9. měli příležitost seznámit s osudy některých  „Spravedlivých mezi národy“. 


Jde o titul udělovaný od roku 1963 jeruzalémským Muzeem holokaustu Jad vašem lidem, kteří za války ukrývali Židy bez nároku na odměnu, v době, kdy Židé byli ohroženi na životě, získali pro ně falešné doklady (tedy falešnou identitu), starali se o židovské děti, pomáhali Židům  přežít  v koncentračních táborech. Každý takový příběh je nesmírně silný a lidský. Ukazuje, že v době válek a krizí se v lidech probouzí jak ty nejhorší, tak i nejlepší vlastnosti. Co převáží?

Přednášející Terezie Dubinová posluchače seznámila s osudy a portréty lidí napříč spektrem: zachránci mezi úředníky, rolníky, dělníky, diplomaty, policisty. Zachránci pocházeli z různých společenských vrstev, z různých náboženství. Někteří z nich svoji pomoc zaplatili životem. Známe příběhy německých zachránců, dokonce členů NSDAP (Hitlerovy nacistické strany). Nejvíce zachránců bylo v Polsku (tam bylo také nejvíce Židů) a v Nizozemí (v této protestantské zemi přetrvala dlouhá tradice pomoci uprchlíkům a lidem v nesnázích). Některé příběhy zachránců a zachráněných byly zfilmovány (např. Schindlerův seznam, Pianista, Úkryt v ZOO).

Stejná přednáška proběhne v Jičíně, v Židovské 100, ve středu 27. září v 18 hodin. Děkujeme Městu Turnov za zapůjčení dataprojektoru a plátna.

 

Vytvořeno 13.9.2017 15:38:56 | přečteno 730x | iva.simakova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load