Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Pavel Koren v turnovské Synagoze

Pavel Koren

V sobotu 4. července proběhl v Synagoze Turnov jedinečný koncert českého rodáka z Jičínska žijícího v Izraeli. Na svoje vystoupení si kromě manželky Batji přivezl i svoje české přátele – hudební „Řehečské kvarteto“ z Řehče.

Prostorem synagogy se nesly nejen tóny harmoniky a hebrejských písní, ale i písničky z Čech a vyprávění autora večera. Písničku „Hevenu šalom alechem“, „Přinášíme vám mír“,  zpívala několikrát celá synagoga….

Pavel Koren odešel do Izraele jako mladík. V Čechách se učil na housle, záhy ho ale oslovila harmonika. Studium hry na harmoniku podpořilo jeho setkání s jiným Čechem v Izraeli, vynikajícím harmonikářem Šmuelem „Jiřím“ Blochem. Posluchačům nechal nahlédnout do svého barvitého života, ve kterém byl armádním důstojníkem zraněným ve válce i ředitelem školy. Jeho humor i životní optimismus byl nakažlivý  a na konci téměř dvouhodinového koncertu doslova zpívala celá synagoga.

Pan Koren, dnes již penzista, se rozhodl svůj honorář, jehož výši nechal na organizátorech, darovat ve prospěch přeživších holokaust v pečovatelském domě v Bejt Terezín, vesnici založené českými Židy v Izraeli.  Na vstupném se vybralo 2.500,- Kč a celou tuto částku poskytneme na tento účel. Zároveň jsme pro české krajany do Bejt Terezín poslali  film vydaný na DVD „Židovské památky v Českém ráji“, který byl nedávno uveden v televizi.

Ing. Eliška Gruberová
příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch

Vytvořeno 7.7.2015 12:41:02 | přečteno 1249x | Alena Mojžíšová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load