Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Po – lin: Zajímavá výstava v turnovské synagoze

DSC 1321

Ve čtvrtek 10. května se v turnovské synagoze uskutečnila vernisáž zajímavé výstavy „Po-lin: Židé v republice mnoha národů“. Výstava byla zapůjčena z Polského institutu v Praze. V rámci vernisáže vystoupila zástupkyně ředitele Polského institutu, paní Laura Trebel-Gniazdowska. Výstava mapuje osudy židovské komunity na území Polsko-litevského svazu v 16. - 18. století. O zahájení výstavy Po-Lin byla v televizi rtm plus odvysílána reportáž.

Polsko-litevský svaz byl největší katolickou zemí Evropy té doby, a zároveň domovem největší židovské komunity v předmoderní době. Židé zde měli od roku 1592 plnou právní autonomii.

Návštěvníci vernisáže si poslechli přednášku Terezie Dubinové na téma „Mesiášství a falešní mesiáši v židovské kultuře a historii“. Nejprve jim byl osvětlen obsah termínu „mesiáš“ a jeho pojetí a role v chrámovém i rabínském judaismu. Dále byly zmíněny proměny chápání mesiáše v židovském exilu a jeho vnímání v synagogální liturgii. Na téma výstavy odkazoval příběh falešného mesiáše Jakoba Franka (18. století), rodáka z polského Podolí, který kolem sebe shromáždil mnoho stoupenců věřících v jeho vyvolenost. Pod vlivem společenských a náboženských okolností přestoupil na křesťanství. Žil rozmařilým životem celebrity a do konce života vyznával specifickou směs učení židovské mystiky kabaly (ztotožnil např. kabalistickou ženskou Boží Přítomnost s Pannou Marií) a katolické teologie (uznával trojici a možnost vtělení Boha do člověka). Hnutí falešných mesiášů od 15. do 19. století vedlo k rozpadu mnoha židovských komunit a k urychlení procesu reforem uvnitř původně jednolitého proudu tradičního judaismu.

Výstavu můžete na ženské galerii synagogy navštívit do konce června denně kromě pondělí. 

Po-Lin vernisáž

DSC 1321

DSC 1321

 
DSC 1320

DSC 1320

 
 
Vytvořeno 14.5.2018 11:27:44 | přečteno 990x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load