Zveme Vás na zajímavou přednášku dne 17. ledna 2013 v 18 hodin v sálku knihovny Turnov na téma: OBNOVA ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK: Minulost a současnost českých a moravských synagog. Program Revitalizace židovských památek.
PŘIPOMÍNKA 70. VÝROČÍ TRANSPORTU TURNOVSKÝCH ŽIDŮ – POZVÁNKA NA PŘEDNÁŠKU
Díky aktivitě Synagogy Turnov se Turnov připojí k místům České republiky, která si připomínají tragické 70. výročí transportů našich židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů. Ve spolupráci s Knihovnou A. Marka v Turnově, Federací židovských obcí v ČR a OS Baševi se ve čtvrtek 17. ledna 2013 v 18 hodin koná přednáška ing. Jana Kindermanna „OBNOVA ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK: Minulost a současnost českých a moravských synagog. Program Revitalizace židovských památek"“. Přednáška se koná v sálku knihovny. Přiblíží poválečné osudy synagog, jedinečných sakrálních staveb, které po sobě židovské obce v naší zemi zanechaly. Při příležitosti přednášky budou mít posluchači možnost zdarma získat ojedinělý nástěnný kalendář na rok 2013 a 2014 (rok 5773/5774 židovského kalendáře) „Židovské památky česko-polského příhraničí“. Kalendář s historickými i současnými fotografiemi židovských památek našeho regionu připravilo Město Turnov – Odbor cestovního ruchu ve spolupráci s Městem Jelenia Góra v Polsku v rámci projektu „Židovská kultura v česko-polském příhraničí.“
Díky pečlivému průzkumu historika a archiváře Mgr. Pavla Jakubce dnes víme, že před válkou v roce 1939 oficiálně žilo v turnovském okrese 221 Židů. Toto množství se ale proměňovalo, neboť zde nacházelo útočiště mnoho Židů vyhnaných z okupovaných Sudet. Na základě diskriminačních Norimberských zákonů byli židovští spoluobčané postupně zbavováni svých práv. V roce 1941 byly z rozkazu Reinharda Heydricha uzavřeny synagogy v Čechách a na Moravě. Na podzim 1942 byly zahájeny transporty Židů podle lokalit (např. hořičtí Židé byli deportováni v prosinci 1942, jičínští Židé v lednu 1943). Hlavní transport turnovských Židů byl vypraven 16. ledna 1943, kdy z Turnova přes shromaždiště v Mladé Boleslavi byli odvezeni do Terezína a odtud 20. ledna 1943 do Osvětimi. Jak uvádí Mgr. Jakubec, zatím známe totožnost 579 Židů z Turnovska, Železnobrodska a Semilska, z nichž pouze 47 Židů válku přežilo a u 162 nebyl jejich osud dosud objasněn. Poválečný osud komunity v Turnově nebyl i kvůli nové vládnoucí komunistické totalitě jednoduchý. K jejímu definitivnímu zániku došlo v 60. letech.
Zveme vás na přednášku a vzpomínku na vzdělanou, loajální a pracovitou židovskou komunitu, která s námi v českých zemích žila téměř tisíc let. Těšíme se na vás.
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.