V noci mezi 9. a 10. listopadem 1938, tedy před 80 lety, se odehrála jedna z nejzásadnějších událostí, které dávaly tušit, jakým směrem se vydala Třetí říše a co může čekat její židovské obyvatelstvo. Kristallnacht, Křišťálová noc, říšský pogrom, listopadový pogrom, Reichskristallnacht...
Tyto a řadu dalších názvů si vysloužila noc protižidovského pogromu, který proběhl za nečinného přihlížení německých úřadů. Bylo poničeno a vyrabováno na 7'000 židovských obchodů a na 1'000 synagog bylo vypáleno. Během akce bylo 30'000 Židů zatčeno.
Celá událost získala své jméno podle rozsypaných střepů rozbitých výloh, které svým leskem a třpytem připomínaly rozsypané křišťály.
Třetí říše se už v této době, byť ještě před válkou, rozkládala na rozlehlém území. Svůj křišťálový posyp získaly během této noci i ulice mnohých rakouských měst nebo měst v českém pohraničí. I v Rakousku a v českém pohraničí se nad tím vším vznášel dým hořících synagog.
Právě během této noci byla zničena například synagoga v Liberci.
Dovolujeme si přidat i odkaz na příspěvek, který na své facebookové stránce k příležitosti tohoto výročí sdílela Federace židovských obcí v ČR.
Kristallnacht - 80 let
Označení, které museli Židé v Třetí řiši nosti viditelně na oblečení.
Hořící liberecká synagoga (křišťálová noc)
Lidové Noviny (11. 11. 1938)
Nová synagoga v Liberci
Budova Krajské vědecké knihovy Liberec a budova nové synagogy.
Na prostranství před budovami je světlými kameny naznačen půdorys původní liberecké synagogy.