Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Přejeme veselou Chanuku... Svátek světel

Chanuka

Tento osmidenní židovský svátek, připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu, letos začíná 13. prosince, což vlastně znamená, že první svíce na chanukovém svícnu se zapaluje již dnes večer po západu slunce.

Hlavní chanukovou tradicí je rozsvěcování světel na zvláštním osmiramenném svícnu nazývaném chanukija, kdy je každý večer postupně zapáleno o jednu svíci víc, až poslední večer svátku hoří všech osm. Na svícnu je tradičně ještě devátá svíce zvaná šamaš‎‎ (hebrejsky: „sluha“), která je rovněž každý večer zapalována, ale je umístěna na zvláštním místě.

Svátek Chanuka byl zaveden Judou Makabejským a jeho bratry, jako oslava dobytí židovského chrámu v Jeruzalémě z czí nadvlády a jeho opětovné vysvěcení roku 165. př.n.l. Juda nařídil vyčistit Chrám a postavit v něm nový oltář. Podle Talmudu byl potřeba olivový olej pro chrámovou menoru, která se měla zažehnout, aby hořela po celou noc každý den. Židé však nalezli pouze jedinou konvičku s posvátným olejem, v níž bylo právě tolik oleje, že by vystačil na jediný den. Avšak stal se zázrak a menora hořela po osm dní, což byla doba, během níž byl připraven nový olej. Jako připomínka tohoto zázraku byl židovskými mudrci ustanoven tento osmidenní svátek.

Význam chanukových světel není pro „osvětlení uvnitř domu,“ ale spíše pro „osvětlení mimo dům,“ aby kolemjdoucí mohli vidět chanuková světla, a připomněli si tak zázrak tohoto svátku. Z toho důvodu se chanukije umísťují na dobře viditelné místo, zpravidla k hlavnímu oknu nebo poblíž dveří vedoucích do ulice.

Chanuka 2017

Chanuka

Chanuka

 
Chanukový svícen (1. den)

Chanukový svícen (1. den)

Chanukový svícen pro první den svátku se třemi požehnáními.
 
 
Vytvořeno 16.1.2018 9:23:17 | přečteno 1808x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load