V pátek 18. září proběhla v turnovské Synagoze velmi zajímavá beseda Mgr. Michala Schustera z Muzea romské kultury v Brně s názvem „Konečné řešení cikánské otázky v Osvětimi“. povědomí většiny lidí zabývajících se otázkou holokaustu jsou především Židé a jejich masové vyhlazování v průběhu 2. světové války. Jak to však bylo s Romy a jejich osudem v průběhu okupace a války málokdo ví.
V pátek 18. září proběhla v turnovské Synagoze velmi zajímavá beseda Mgr. Michala Schustera z Muzea romské kultury v Brně s názvem „Konečné řešení cikánské otázky v Osvětimi“. V povědomí většiny lidí zabývajících se otázkou holokaustu jsou především Židé a jejich masové vyhlazování v průběhu 2. světové války. Jak to však bylo s Romy a jejich osudem v průběhu okupace a války málokdo ví. Zásadním oříškem pro nacisty bylo rasové určení, protože Romové patří svým indoevropským původem k arijcům a tudíž vyhlazeni by byli neprávem. Nakonec se však „prokázalo“, že většina z nich jsou míšenci a jejich likvidace tak mohla začít. Sběrné a kárné tábory, Osvětim……….stejný osud, který připadl Židům.
Mgr. Schuster ve své poutavé prezentaci se spoustou dobových fotografií a ukázek z tisku provedl návštěvníky přednášky specifickým životem Romů, jejich zvyklostmi, řemeslnou zručností, rozdílem mezi rodinami žijícími na venkově a ve městě, jejich osudem za války a následně pak i současnými akcemi aktivistů, především v souvislosti s Lety u Písku, kde na místě sběrného tábora v současné době stojí vepřín.
Beseda byla velmi zajímavá, ale návštěvnost minimální. I to svědčí o neznalosti a nezájmu o věc, zda jde o stále přežívající diskriminaci či pouhý nezájem o toto etnikum je na každém z nás.
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.