Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

ŠANA TOVA U-METUKA

Šťastný nový rok 5781

Synagoga Turnov vám přeje dobrý a sladký nový rok 5781!

Židovský letopočet je počítaný od stvoření světa, tudíž podle židovské tradice tento podzim uplynulo 5781 let od stvoření světa.

Samotný židovský kalendář je tzv. lunisolární, tedy částečně se řídí solárním cyklem (podobně jako náš gregoriánský kalendář) ale částečně se řídí i lunárním cyklem. Židovský rok tak nemá stejnou přesnou délku, může trvat 353-355 dní. Židovský kalendář ale zároveň má svůj vlastní mechanismus, jak se opětovně sladit se solárním cyklem. V pravidelném devatenáctiletém cyklu se vkládají přestupné roky (sedmkrát za 19 let, s přesně stanovenými pravisly, kolikátý rok cyklu má být přestupný). Přestupný rok má oproti běžnému roku 13 měsíců a může trvat až 385 dní.

Počátek nového roku je vždy stanovován tak, aby připadl na novoluní, zároveň se při určování počátku dbá na to, aby významné židovské svátky nekolidovaly se šabatem. Podle tradic židovského kalendáře den končí západem slunce, tedy soíumrakem zároveň začíná den nový. Židovský rok 5781 proto začíná se soumrakem 18. září 2020.

Vytvořeno 23.9.2020 11:50:51 | přečteno 1315x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load