Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Svátky Pesachu začínají 19. dubna

Synagoga Turnov přeje

Pesach (hebrejsky: פֶּסַח‎‎) je jedním z nejdůležitějších židovských svátků a zároveň jedním z nejstarších vůbec, jehož dodržování bylo dáno ještě před darováním Tóry na Sinaji. Pesach je týdenní svátek, který má Izraelitům připomínat, jak je Bůh vysvobodil z egyptského otroctví. Tehdy jim přikázal, aby si tuto důležitou událost připomínali každý rok 14. dne židovského měsíce nisan.

Hebrejské slovo, které se do češtiny překládá jako „pesach“, „pascha“ nebo „pasach“, znamená „přejít“. Poukazuje na skutečnost, že Bůh ušetřil Izraelity před pohromou, při které zemřeli všichni prvorození v Egyptě. Ještě než Bůh tuto ničivou ránu způsobil, řekl Izraelitům, aby krví poraženého jehněte nebo kůzlete pokropili zárubně svých dveří. Bůh podle tohoto znamení poznal izraelské domovy, „přešel“ je a ušetřil jejich prvorozené.


Pro první noc svátku (kdy západem slunce formálně začíná 15. den měsíce nisan) je předepsán náboženský obřad spojený se slavnostní večeří, které se říká seder. Během ní se předčítá z Pesachové hagady a jí se speciální jídla. V průběhu celého svátku se nesmí jíst nic kvašeného (chamec), například namísto obvyklého chleba se jí speciálně upečené nekvašené macesy (hebr. macot), z čehož pochází další název svátku Chag ha-macot - svátek nekvašených chlebů.
Vytvořeno 9.4.2019 10:41:02 | přečteno 1142x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load