Vyhledávání

Synagoga Turnov zahajuje sezónu něžnými obrazy

Strom zivota

První výstavou na ženské galerii budou obrazy malířky Evy Hrejsemnou. Pod názvem „V aleji sedmi stromů“ představí tvorbu něžných barev a zasněných vizí, které diváka donutí zastavit se a vnímat své pocity.

Malířka ke své tvorbě říká: „Maluji  od dětství. Rodiče o mně doposud vypráví, že jak se mi poprvé dostala barvička do rukou, už jsem se jí nepustila. Celý život maluji, někdy více, někdy méně, jak se kdy vede, a je to už taková moje životní droga, která mi pomáhá vyjádřit životní štěstí. Ale také v období životních ztrát a různých zklamání, nejvíce  pomáhá překlenout doby těžké. Malováním vyjadřuji nitro, sny, představy, iluze, vlastní niterní realitu. Mojí inspirací je příroda, všechna její nádhera, zajímavé tváře a také vlastní  fantazie.“

Ač žila v různých místech Česka, natrvalo Eva zakotvila na Turnovsku: „Turnov obklopený nespočetným množstvím památek a přírodou je městečko v mých  očích pěkné, neboť velká „přecivilizovaná" města mě neoslovují. Turnovsko je kraj, který jsme si s manželem  vybrali k životu a natrvalo se zde usadili. Výběr nebyl náhodný, ale dobře promyšlený, společně jsme hledali kraj a vesničku, kde bychom mohli žít obklopení přírodou  a já se věnovat kromě malování i koníčkům - zahradě a zvířatům.“ Návštěvníkům výstavy Eva vzkazuje: „Poznávám, že čím déle maluji, tím lépe se mi vyjadřují vlastní představy. Ruka mne více poslouchá. Svojí výstavou bych chtěla do  duší návštěvníků vložit klid a pohodu, kterou i já v duši mám. Někdy samozřejmě i já cítím neklid a žal. To prožívá snad každý člověk ve svém životě. Potěší mne, když obrazy návštěvníky jakýmkoliv způsobem osloví a zanechají zážitek.“

Výstava je otevřena od 1. května. Vernisáž proběhne v pátek 22. května v 17 hodin za účasti pražské písničkářky Krystyny Skalické a skupiny Žen z Brna. Průvodní slovo přednese olomoucký básník Miroslav Marusjak. Jste srdečně zváni!

Druhou výstavou, která bude na ženské galerii k vidění od července do září, bude výstava zapůjčená ze Severočeského muzea v Liberci a nese název Synagogy v plamenech - Křišťálová noc v 1938 v českém pohraničí.

Vytvořeno 24.4.2015 9:13:38 | přečteno 1373x | Alena Mojžíšová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load