Vynikající česko-kanadská zpěvačka Lenka Lichtenberg bude 17. 7. zpívat v Synagoze Turnov
Možná si některý z pamětníků vybaví malou blonďatou holčičku, která v 60.letech vystupovala a zpívala po boku Jiřího Suchého v divadle Semafor... Ano, byla to Lenka Lichtenberg. Po roce 1968 osud Lenku zavál do Kanady, kde se díky své píli, talentu a vytrvalosti stala uznávanou zpěvačkou world music, konkrétně jidiš hudby. Lenka však nejen jidiš písně zpívá, ona je také skládá, což je vzhledem k tomu, že jidiš je jazyk,kterým dnes hovoří jenom malá skupinka ultraortodoxních Židů, opravdu odvážné... V rozhovoru pro časopis Harmonie (číslo 11, ročník 2007) řekla: „To, že jsem jidiš zpěvačka a že tvořím v jidiš, je pro mě takový osobní triumf nad historií. V každém jidiš slově, které vypadne z mé pusy, vidím osobní vítězství. A vidím jako triumf, že tak zvaná „mrtvá kultura“ může mít ještě úplně nové, čerstvé plody.“.
Lenka Lichtenberg již turnovskou synagogu navštívila, a to sice vloni v červenci, kdy zde natáčela jednu z písní na své chystané CD„Song for Breathing Walls“ (Písně pro dýchající stěny). Šlo o projekt písní židovské liturgie natočených v autentickém prostředí českých a moravských synagog, jejichž komunity byly vyvražděny za šoa.
Srdečně vás zveme na koncert Lenky Lichtenberg, kde představí písně obou výše zmíněných hudebních světů - písně jidiš i synagogální liturgie. Koncert se koná v neděli 17. července v 17 hodin v Synagoze Turnov u příležitosti derniéry výstav "Granátový imunoglobulin" a "Příběh dětí - kresby dětí terezínského ghetta". Proč? Protože maminka paní Lichtenberg, Jana Renée Friesová, byla jako mladá dívka transportována do Terezína a také její dětské kresby se v souboru zachovaly. Jako jedna z mála terezínských dětí paní Friesová válku přežila a stala se zpěvačkou a herečkou. O svém životě napsala knihu "Pevnost mého mládí".
Těšíme se na Vás!
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.