Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Vynikající film připomene tragické výročí deportace Židů

V lednu 2015 si připomeneme tragické 72. výročí deportace turnovských Židů do vyhlazovacích táborů v době druhé světové války. Jako každý rok i letos připravila Synagoga Turnov při této příležitosti vzpomínkovou akci. Tentokrát vás však zveme do sálu turnovské ZUŠ na náměstí Českého ráje, kde v přednáškovém sále bude promítnut film IDA.

Film natočil polský režisér Pawel Pawlikowski v polsko-dánské koprodukci v roce 2013 – a způsobil s ním nemalé pozdvižení nejen v Polsku, ale i v zahraničí. Komorní, černobíle natočený příběh se odehrává v 60. letech 20. století a vypráví příběh mladé dívky Anny, která se rozhodne vstoupit do kláštera a stát se jeptiškou. Ještě předtím se však nečekaně setká se svojí dosud neznámou příbuznou Wandou, bývalou aktivní komunistkou. Wanda Anně odhalí pravdu o jejím původu – a donutí ji tak znovu procítit a nahlédnout otázky víry a  nově nalezené identity. Film se dotýká citlivého a dodnes nezpracovaného traumatu polsko-židovských vztahů a otevírá téma ukrývaných židovských dětí za války. Jen stručně uveďme, že z jednoho milionu židovských dětí v předválečném Polsku jich válku přežilo pět tisíc: a ty většinou za pomoci polských zachránců. Ne vždy však byla, zvláště ze strany církve, tato záchrana nezištná. Nicméně pro nacisty byly židovské děti „zbytečnými jedlíky“  odsouzenými na smrt a je potřeba s úctou poděkovat všem, kdo našli soucit a odvahu, i když záchranou dětí ohrozili vlastní bezpečí. Nejvíce „židovských skrývaných dětí“ v Evropě přežilo v Itálii, Belgii a Nizozemí. A jak dokládá i film Ida, pro mnoho z nich válka neskončila 9. května 1945… Většinou marně hledaly své rodiny, žily v táborech pro lidi bez domova (displaced persons). Mnoho sirotků bylo tajně převezeno do tehdejší Palestiny, pozdějšího Izraele, za pomoci organizace Bricha (Útěk) zaštiťované Židovskou brigádou.   Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace, která spravuje Synagogu Turnov a připravuje pro vás kulturní program, film do Turnova zapůjčila od distribuční firmy Aerofilms. Děkujeme panu řediteli ZUŠ B. Lédlovi za laskavé zapůjčení prostor k projekci.

Koná se ve čtvrtek 15. ledna v 18 hodin v ZUŠ. Vstupné 50,- Kč. Jste srdečně zváni!

 

Vytvořeno 5.12.2014 14:16:22 | přečteno 1538x | Alena Mojžíšová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load