Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Výstava "Masaryk a Svatá země"

Masarykové a Izrael

V nynější době, kdy si stále ještě připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky, je jistě dobré si uvědomit, že v jejím čele stál prezident mimořádných mravních kvalit – profesor Tomáš Garrigue Masaryk. Jako správci Synagogy Turnov bychom rádi připomněli mimořádný vztah TGM a jeho syna Jana k Židům a jejich staronové vlasti -  britské mandátní Palestině, později státu Izrael.

Již v roce 1907 na říšské radě ve Vídni TGM prohlásil: „Ten, kdo má za svého náboženského vůdce Ježíše, nemůže být antisemitou… Přijmu-li Ježíše, nemohu být antisemita – jedno, nebo druhé…“ Aktivity TGM proti antisemitismu jsou dostatečně známé (hilsneriáda). Méně se ví, že  TGM byl první oficiální hlavou státu, která cíleně navštívila židovské osídlení v Palestině, i když jako soukromá osoba a z bezpečnostních důvodů pod jiným jménem. Stalo se tak na jaře roku 1927, kdy TGM cestoval i po Egyptě a Řecku. Palestinu projel vlakem a autem poměrně důkladně, setkal se se židovskými politickými zástupci, universitními učenci i krajany. Jeho jméno je dodnes v Izraeli připomínáno, mj. existuje Kfar Masaryk, „vesnice Masaryk“ založená českými Židy.

Jan Masaryk v podpoře pokračoval: málo se ví, že již v průběhu 2. světové války z londýnského exilu apeloval na záchranné akce na pomoc Židům. Po válce, v říjnu roku 1946 společně s prezidentem E. Benešem podpořili amerického prezidenta H. Trumana a doporučovali vznik Izraele. Konference, která o věci jednala, však mandát k rozhodnutí přenesla na OSN. Při slavném hlasování v listopadu 1947 Československo vznik dvou států, židovského a arabského, podpořilo. V prosinci t. r. Jan Masaryk podepsal smlouvu o prodeji zbraní Izraelcům a výcviku izraelských pilotů v ČSR. Na tuto pomoc v době existenční Války o nezávislost (1948-49) Izraelci dodnes s vděčností vzpomínají, neboť byli opravdu ve velmi náročné situaci.

Důležitou roli v podpoře Izraele na mezinárodních fórech hrál i Masarykův spolupracovník, diplomat Karel Lisický.  Po tragické smrti Jana Masaryka a nástupu komunistické totality byly dobré vztahy Československa s Izraelem pod tlakem Sovětského svazu postupně ukončeny, roku 1968 byly přerušeny i diplomatické vztahy. Komunistický zbrojní průmysl čtyřicet let čile obchodoval s nacionálně-socialistickými arabskými režimy. Tuto skutečnost dnes Izraelci taktně nepřipomínají, naopak se radují z obnovení diplomatických vztahů za prezidenta Václava Havla. Mezi oběma zeměmi nyní proudí čilá obchodní, vědecká a kulturní spolupráce.

Roli otce a syna Masarykových připomene výstava zapůjčená z Velvyslanectví Státu Izrael nazvaná příznačně MASARYK A SVATÁ ZEMĚ. Výstava bude zahájena vernisáží v pondělí 6. května v 16 hodin za účasti JE pana Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael v České republice. Jste srdečně zváni! Výstava bude probíhat na ženské galerii Synagogy Turnov a potrvá do 30. května t.r.


Vytvořeno 26.3.2019 15:21:27 | přečteno 1258x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load