Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Vzpomínková akce

Ida promítání

Poděkování

Vzpomínkové akce na odsun turnovských Židů ze zúčastnila desítka lidí. 13. ledna 1943 byli turnovští Židé odvezeni z turnovského nádraží na shromaždiště v Mladé Boleslavi, odkud byli transportem Cm 16. ledna 1943 odvezeni do Terezína, a prakticky okamžitě – 20.ledna 1943 transportem Cq do Osvětimi (Auschwitz – Birkenau). Do Turnova se po válce  z 550 židovských obyvatel vrátilo pouhých 19 přeživších.

Akce proběhla  15. 1. 2015 v ZUŠ Turnov. Účastníkům byl  promítnut film britského režiséra polského původu  Paweła Pawlikowského, IDA.

Chtěla bych poděkovat Terezii Dubinové za úvodní a závěrečné slovo, panu Lédlovi, řediteli ZUŠ, za poskytnutí sálu, panu Kotkovi za asistenci a panu Kořínkovi za potřebnou techniku.

Synagoga Turnov bude otevřena od května, kdy je pro Vás připraven zajímavý program včetně dvou výstav. Více informací najdete na www.synagoga-turnov.cz. Na všechny akce jste srdečně zváni. 


Ing. Eliška Gruberová
Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Vytvořeno 16.1.2015 9:54:35 | přečteno 1364x | cejnara2
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load