Vyhledávání

Židovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Zahájení sezóny 2012

Nově otevřená výstava o židovské komunitě v obci Častá u hradu Červený Kameň a koncert „Skladby židovských autorů“,violoncelloví virtuosové Jiří Hošek a Dominika Weiss – Hošková, neděle 13. května 17:00 hodin.

 

Slavnostní zahájení sezony 2012 proběhne v neděli 13. května v 17 hodin, kdy přivítáme vzácné hosty: světově známé violoncellisty Jiřího Hoška a Dominiku Weiss Hoškovou. Ve svém dvojkoncertu turnovskému publiku představí skladby židovských autorů.

Jiří Hošek (1955) hraje na violoncello od svých deseti let. Absolvoval konzervatoř, Hudební fakultu AMU i četné stáže v zahraničí. V současné době se vedle sólové hry věnuje spolupráci se symfonickými a komorními orchestry a pedagogické činnosti. Posluchači ho mohou znát i z televizních pořadů věnovaných slavným českým violoncellistům, které připravuje a uvádí. Bohatá diskografie a četná ocenění z domácích i mezinárodních soutěží dokládají jeho virtuozní práci s jedinečným a originálním hudebním nástrojem, jakým violoncello bezesporu je.

Dcera Jiřího Hoška Dominika (1982) jde ve stopách svého otce. Studovala stejné školy, přidala vynikající izraelskou hudební akademii Jerusalem Academy of Music. Za šíření dobrého jména a tradic České republiky ve státě Izrael byla oceněna Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR. Také ona je vítězkou mnoha mezinárodních soutěží.

S koncertem bude spojena  vernisáž první letošní výstavy. Občanské sdružení Červenokamenské panstvo ze Slovenska nám zapůjčilo zajímavou a informativní výstavu o židovské komunitě v obci Častá u hradu Červený Kameň.Autory výstavy jsou Mgr. ANDREA JAMRICHOVÁ  a PaedDr. ADAM HERCEG. Výstava zpracovává nejen osudy konkrétní komunity, ale i osud hmotných památek (hřbitovy, synagoga, židovské domy). Návštěvníci mohou porovnat se situací v České republice, kde také mnoho památek na naše židovské spoluobčany bylo zachráněno spíše péčí občanské společnosti než státu. Jde tedy nejen o poctu židovské komunitě, ale i zodpovědným občanům, kteří pečují o prostředí, ve kterém žijí. Na koncert i na vernisáž jste srdečně zváni!

PROGRAM SLAVNOSTNÍHO KONCERTU K ZAHÁJENÍ SEZONY A VERNISÁŽI VÝSTAVY:

ERNEST BLOCH (1880 - 1959):
Jewish Song z cyklu "From Jewish Life"

Jiří HOŠEK:
Židovské písně v úpravě pro dvě violoncella
/1. část/

JACQUES OFFENBACH (1819-1880):
Duo for two Cellos op. 53
Allegro
Adagio
Rondo. Allegro

Jiří HOŠEK:
Židovské písně v úpravě pro dvě violoncella
/2. část/

DAVID POPPER (1843-1913):
Suita for two Cellos op. 16
Andante grazioso
Gavotte
Scherzo
Largo espessivo
Marcia. Finale

Vytvořeno 16.4.2012 13:55:38 - aktualizováno 20.4.2012 18:12:32 | přečteno 2660x | gruberova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load