Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Zajímavá přednáška na téma ŽIDÉ, křesťané, muslimové: Co se děje v dnešním světě?

Židé, křesťané, muslimové: Co se děje v dnešním světě

Dne 12. 5. proběhla v Turnově Na Sboře zajímavá přednáška Terezie Dubinové o současné světové situaci. Více než třem desítkám posluchačů nastínila souvislosti současné napjaté situace ve světě spojené s historickými kořeny a vývojem jednotlivých náboženství.

Na závěr dvouhodinové přednášky zazněly dva citáty:

„Víra, že všechny kultury jsou si rovné, a tudíž lze muslimům povolit, aby i ve Francii lpěli na svých archaických tradicích a rozvíjeli je, problém neřeší, ale naopak vytváří. Podkopává svobodu slova. Muslimové necítí loajalitu k liberálním hodnotám společnosti (např. protestují proti výuce témat Velké francouzské revoluce či holokaustu). Je čas vzdát se kulturního relativismu a trvat na tom, že absolutní hodnotou jsou lidská práva.“ (Natan Šaransky)

„Lidé ze Západu až na pár výjimek přestali považovat náboženství za svou nejdůležitější starost, a proto nejsou ochotni připustit, že by pro někoho jiného mohlo stále tím nejdůležitějším být. Pro pokrokovou moderní mysl je jednoduše nepřípustné, aby lidé bojovali a umírali kvůli pouhé odlišnosti náboženství.“ (Bernard Lewis)

Akci pořádala Synagoga Turnov a Městská knihovna Antonína Marka.

Poděkování patří panu Ondřeji Halamovi  za poskytnutí prostor.

Vytvořeno 13.5.2015 12:48:34 | přečteno 1285x | Alena Mojžíšová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load