Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Zajímavé setkání

Katherine Kral, autor: archiv TPCR

Na začátku září jsem se setkala s paní Katherine Kral, která přijela do Turnova se skupinou českých potomků z Chicaga. Skupina zde byla na pozvání Městské knihovny Antonína Marka a k tomuto setkání jsem byla pozvána. Katherine s sebou měla kopie dokumentů svých příbuzných, kteří žili v Turnově a bohužel jako Židé byli odvezeni do koncentračního tábora v Terezíně. 

Paní Katherine je potomkem rodiny Epsteinů. Na základě našeho setkání vznikla mailová korespondence, kde jsem se pro ni snažila shromáždit dostupné informace, s výraznou pomocí pana ředitele Mgr. Pavla Jakubce ze Semilského archívu, který se historií turnovských Židů zabýval.

Následně v novinách News Tribune (19. 11. 2017) vyšel článek o jejím pátrání po rodinných kořenech. Níže je uveden zkrácený překlad článku pod názvem: „Objev ve Střední Evropě: Katherine Kral z Jefferson City podniká cestu za svými kořeny“.

Katherinu Královou na její cestě do Terezína doprovází bílé vznášející se mraky, jako by ji duchové jejích židovských předků pobízeli vpřed….

Katherine, dnes babička, analytička pracující pro zpravodajskou službu trestních činů dálničních hlídek v Missouri, by zde nebyla, pokud by její prababička Albine Kleiner náhodou neunikla před nacisty a holokaustem do St. Louis, kde se potkala se svým mužem a kde založila rodinu.

Ve spolupráci s Českou školou T. G. Masaryka poprvé přijela do Čech v roce 2015. Shlédla zde památky naší země, ale do Turnova se dostala až o dva roky později. Dne 9. září 2017 započalo její dvanáctidenní pátrání po rodinných kořenech ve střední Evropě.

Při návštěvě Terezína jako kdyby cítila tíhu celého světa. Ale skrze temnotu prosvítá světlo!

Katherine říká: ,,Přes veškerou temnou historii tohoto místa jsem zde ze zelené trávy uviděla vyrůstat překrásnou, plody obrostlou hrušeň. Kořeny stromu hrušky sahají až do míst, kde odpočívají moji předci, společně se strýcem Viktorem. Jak něco tak krásného může vyrůstat na tak smutném místě!“

Dva z jejich příbuzných, bratranec Ernest Dombi a prateta Emílie Dombi pobyt v táboře přežili, na rozdíl od mnohých, kteří tento koncentrační tábor nikdy neopustili.

Dále Katherine vypráví: ,,Dokonce, když jsem byla v Turnově, odkud rodina ze strany mé matky pochází, byl to tak smutný výlet! Ale lidé zde byli milí a vděční, že jsem přijela.“

Katherina Králová, jejíž prapraprababička se za svobodna jmenovala Epsteinová, byla v Turnově společně s ostatními členy americké výpravy oficiálně přivítána zástupci města. Někdo z městské knihovny ji s opravdovým zájmem a láskou překvapil tím, že se zmínil o vile rodině Epsteinů, o kterých se předpokládalo, že nepřežili holokaust. Bylo jí řečeno: ,,Ten dům je snad prokletý, nikdo tam nechce bydlet!“ Vilu, kde se nachází galerie, Katherine později navštívila.

Katherine se opět chystá do Prahy, aby navštívila příbuznou své švagrové. Možná s sebou tentokrát vezme další členy své americké rodiny.

,,Doufám, že toto poselství bude pro má vnoučata i pro mé bratrance a sestřenice důležité. Jsem ráda, že jej mohu předat.“

Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace; foto Pavel Matys

Kopie dokumentů

které museli mít Ernest Dombi a Emilie Dombiová u sebe v době uvěznění v koncentračním táboře v Terezíně.
Fotokopie dokladu

Fotokopie dokladu

 
Fotokopie dokladu

Fotokopie dokladu

 
 
Vytvořeno 4.12.2017 9:54:33 | přečteno 2035x | hlousekm
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load