Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Zářijový program v Synagoze Turnov

Interiér synagogy

Zářijový program Synagogy Turnov je vskutku pestrý.  
Připraveny jsou pro Vás dvě zajímavé přednášky a koncert studentů pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka.

Ve čtvrtek 10. září v 17 hodin se koná přednáška Dr. Pavla Rossmanna „Svatá země Palestina – minulost a současnost“ doprovázená promítáním fotografií. Území Izraele a Palestiny je kolébkou naší biblické kultury i krajinou s krásnou přírodou a mnoha kulturními památkami – nechte se do ní pozvat alespoň slovem a obrazem. V pátek 18. září v 18 hodin se koná přednáška historika Muzea romské kultury v Brně, Mgr. Michala Schustera, na málo známé i málo medializované téma romského holokaustu, “Konečné řešení cikánské otázky v Osvětimi“. Zatímco téma šoa – holokaustu, pokusu o vyhlazení evropských Židů, je díky generacím historiků již dobře zpracováno, téma „porajmos“, pokusu o vyhlazení Romů v některých evropských zemích (Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Estonsko, Litva) je téma málo diskutované, mj. i kvůli důrazu na pouze ústní tradici předávání historie v romské kultuře a kvůli přetrvávající diskriminaci tohoto etnika. Odhady obětí nejsou spolehlivě známy. Porajmos probíhal i v Protektorátu Čechy a Morava, jak mj. připomínají aktivisté za zrušení vepřína na místě sběrného tábora pro Romy v Letech.  Mgr. Schuster je historikem, odborným konzultantem projektů týkajících se romské problematiky i kurátorem výstav. Srdečně vás na obě přednášky zveme! Sezonu uzavře koncert studentů Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, který se koná 30. září v 17 hodin. Do konce měsíce můžete shlédnout i výstavu „Synagogy v plamenech“ zachycující průběh a důsledky křišťálové noci, pogromu z 9. listopadu 1938, v českém pohraničí.

V září začíná židovský nový rok, Synagoga Turnov vám tedy přeje „šana tova u-metuka!“ Dobrý a sladký nový rok 5776! Děkujeme za přízeň a přejeme inspirativní podzimní čas.

Tereza Dubinová

 

Vytvořeno 20.8.2015 10:27:28 | přečteno 1080x | chabadova.jana
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load