Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Židovské ženy s Nobelovou cenou

Zuzana Prudilová

Synagoga Turnov vás zve na přednášku členky Židovské obce v Brně Zuzany Prudilové ŽENY S NOBELOVOU CENOU s podtitulem „Být ženou, a ještě židovskou, byl ve světě vědy vždy problém…“.

Ptáme se paní Prudilové, jak se k tématu dostala?Na  počátku to byla nejspíš náhoda. Při návštěvě Norska  jsem se dostala do sálu radnice v Oslo, kde jsou předávány Nobelovy ceny za mír. Zanedlouho došlo na udílení Nobelových cen a zrovna v tom roce (2009) získala cenu za chemii Ada Jonat z Izraele. To mě inspirovalo k tomu, abych se podívala, jak je to se ženami židovského původu, a narazila jsem postupně na osm žen, které cenu získaly. Zajímala jsem se o jejich osudy a ty mne velice oslovily. Proto mě napadlo, podělit se o ně i s posluchači.“ Co Vás osobně na tématu nejvíce oslovuje?
„Je velice zajímavé sledovat, jaké překážky musely ženy ve své době překonat, aby vůbec mohly získat vzdělání, které by jim umožnilo vědeckou práci. I tak nebylo snadné se do výzkumu zapojit. Překážkou bylo často to, že jsou ženy, a navíc i Židovky. Často musely obětovat rodinný život, aby mohly svou práci vykonávat. Ty, které si chtěly rodinu založit, musely opravdu tvrdě pracovat. A to nemluvíme o dávných dobách.“ Myslíte si, že i dnes musí žena, židovská i nežidovská, vynakládat více úsilí než muž, aby uspěla a prosadila se?„Vnímám ve svém okolí, že i v dnešní době převažuje názor, že žena se má spíše věnovat rodině, případně vykonávat takovou práci, které jí v péči o rodinu nebude nijak překážet. Pokud už se jí podaří dosáhnout postavení a uplatnění podle jejích představ a schopností, je často méně honorována než muži. Snad jen to, jestli je či není Židovkou, už nehraje roli. Aspoň doufám :-)
…“

Přednáška se koná v Synagoze Turnov ve čtvrtek 22.  září v 18 hodin. Jste srdečně zváni!

Vytvořeno 8.8.2016 11:09:43 | přečteno 1506x | chabadova.jana
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load