Vyhledávání

Židovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Delegace z Holandska navštívila synagogu

Ve čtvrtek 26. května navštívila Synagogu Turnov delegace hostů z nizozemského partnerského města Reeuwijk. Při setkání nám zástupce, pan Simon van de Kooij, předal částku 1000,- Kč, kterou získali z prodeje holandské verze brožurky o židovských památkách v Turnově.

 Brožurku vydal pod názvem "Co je to za náhrobní kámen? O židovském hřbitově v Turnově" Spolek přátelství Reeuwijk - Turnov v roce 2000. Autorsky se na ní podíleli K. Jongeling, G. J. Jongeling - Vos, M. M. v. H. Neudecker (hebraistka z Univerzity v Leidenu), redakcí přispěl Jan Boonstra.

Děkujeme  nejen za finanční dar, ale za veškerou pozornost a péči, kterou naši holandští partneři věnovali turnovským židovským památkám v době, kdy v synagoze ještě stále bylo skladiště. Považujeme jejich pomoc za projev vyspělé občanské společnosti a solidarity, ze které se můžeme jenom poučit.

Dear friends, Mr. Jan Boonstrat, Mr. Simon van der Kooij, Mrs. Hannah Neudecker and many others,

thank you very much for your kind and constant support of Jewish cemetery and synagogue in Turnov. Thank you for financial gift. As we discuss it, it will be used for making and installing a plaque in memory of father Gustav and son Petr Deutsch who died in concentration camp Gross Rosen (Poland) in 1942. The Deutschs were refugees from Liberec who left when the city was occupied by Nazi regime in Autumn 1938 and moved to Turnov. They were arrested here and deported to Gross Rosen to work in so called "baukommando" to build the camp. They died of starving in late Autumn 1942. The plaque will be inserted in the memory wall in the camp.

Your partnership and support is a lecture in qualities of developed civil society and solidarity for us. Thank you very much.

Vytvořeno 29.12.2011 14:43:16 | přečteno 2278x | Alena Mojžíšová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load