Vyhledávání

Židovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovský hřbitov v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Plastiky Petra Janečky

Koncem července proběhla vernisáž "PLASTIKY: dřevo, kámen, kov" MUDr. Petra Janečky.

Vernisáž výstavy se konala v neděli 31. července v 16 hodin. Úvodní slovo pronesla redaktorka Českého rozhlasu Mgr. Magdalena Hrozínková. Hudebním vystoupením přispěli vzácní hosté z Prahy, harfistka Pavla Jahodová a flétnista Václav Slivenský.

MUDr. Petr Janečka vyrůstal na malém městě na Mladoboleslavsku (ročník 1950). V dětství a mládí na něho silně zapůsobilo "tesařské řemeslo": při práci na pile poslouchal vyprávění starých tesařů a truhlářů, při práci v Polesí Ledce pomáhal tesaři Josefu Hanušovi. Toho pan Janečka považuje za svého tesařského učitele: jako chlapec s ním vyráběl krmelce, oplotenky v lese či bránu hájovny, učil se zacházet s tesařskými nástroji a rozumět dřevu.

Úzké celoživotní přátelství s malíři Františkem Segertem a Daliborem Pokorným ovlivnilo jeho intenzivní zájem o výtvarné umění a posléze o výtvarnou činnost samotnou, především sochařství. Zásadní pro něho bylo seznámení s dílem sochaře Vladimíra Preclíka. Ve volném čase vystudovaný lékař tvořil dřevěné plastiky, nejprve více řezbářské, později přechází k formě tesaného dřeva v kombinaci s jinými materiály (kamenem, kovem, kůží, zlomky keramiky, starými smalty, textiliemi) s využitím polychromie a patiny. Hotová díla natírá terpentýnem a včelím voskem, jejichž vůně nyní naši synagogu naplňuje.

Samostatné výstavy měl pan Janečka zatím v mladoboleslavském Templu a ve Vodňanech, v prostorách synagogy - dnes Městského muzea.

V Synagoze Turnov byla výstava přístupná v otevírací době od úterý do neděle od 9 do 17 hodin v srpnu a září 2011. Jste srdečně zváni!

Vytvořeno 30.6.2011 11:13:10 - aktualizováno 29.12.2011 14:46:12 | přečteno 3228x | Terezie Dubinová
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load