Vyhledávání

Židovský hřbitov v TurnověŽidovská synagoga v Turnově - ženská galerieŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v TurnověŽidovská synagoga v Turnově

Synagoga Turnov

Objevuj památky

Navigace

 

Projekty a granty

2010

Společná paměť, společná budoucnost - židovské památky česko-polského příhraničí

V roce 2010 byla Synagoga Turnov - Odbor cestovního ruchu spoluaktérem (s polskou stranou - partnerským městem Jawor) projektu "SPOLEČNÁ PAMĚŤ, SPOLEČNÁ BUDOUCNOST - ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY ČESKO-POLSKÉHO PŘÍHRANIČÍ".

V rámci projektu se uskutečnilo mnoho akcí. Děti z turnovských a jaworských škol společně poznávaly židovské památky a jiné kulturní pamětihodnosti v obou městech.

Byla pro ně připravena výtvarná soutěž "Židovské památky česko-polského příhraničí", kdy měly libovolnou výtvarnou technikou vytvořit obrázek na tato témata: 1. Židovská synagoga, 2. Židovský hřbitov, 3. Židovské symboly (desatero, hvězda, sedmiramenný svícen). Výsledkem soutěže byla zdařilá výstava prací na ženské galerii Synagogy Turnov a v sálu Centra Mládeže v Jaworu.

Odborníci z oblasti kultury se účastnili workshopů v Turnově i v Jawoře. Vyvrcholením projektu bylo vydání publikací "Židé na Turnovsku" autorů Terezie Dubinové, PhD., a Mgr. Pavla Jakubce, a "Zidzi w Jaworze" autora Leszeka Ziatkowského a vydání letáku "Židovské památky Českého ráje".

Poděkování za vedení náročné administrativy projektu, komunikaci s polským partnerem a organizační práci patří vedoucí OCR ing. Elišce Gruberové a referentce OCR Mgr. Veronice Mirekové.

Projekt "Kulturní dědictví česko-polského příhraničí" je spolufinancován z ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje - Fond mikroprojektů Cíl 3 OPPS 2007 - 2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa "PŘEKRAČUJEME HRANICE". 

Vytvořeno 29.12.2011 10:50:34 - aktualizováno 24.5.2012 11:36:33 | přečteno 2897x | gruberova
 

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.

Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
Projekt je podpořen z Dotačního fondu Libereckého kraje.
Synagoga Turnov
Židovská synagoga Turnov
Krajířova 2199
Turnov, 511 01
load